2017. március 21., kedd

Zab palacsinta


Szombaton Anyukám bablevest főzött füstölt sonkával, másodiknak pedig palacsintát sütött. A levesből mielőtt belerakta a csipetkét, vett ki nekem külön, így abból ehettem. De a palacsintát én is nagyon megkívántam, ezért magamnak zab palacsintát készítettem. Azt hiszem, kellő elismerés volt, hogy amikor elfogyott a sima, Férjemnek az enyémből adtam és azt mondta, jobb, mint az eredeti J Azért én ezt nem mondanám, biztosan akart valamit…

 

 
Zab palacsinta
Hozzávalók:
20 dkg zabliszt
2 db tojás
2 dl szénsavas ásványvíz vagy szóda
1,5 dl csapvíz
1,5 dl tejszín
1 csipet só
ízlés szerint folyékony édesítő (kétszer megnyomtam a flakont)
75 ml olaj

A hozzávalókat csomómentesen elkeverem, hagyom egy keveset (kb. 10-15 percet) állni. Az első sütés előtt a palacsintasütőt picit kiolajozom, de a többinél ez már nem szükséges. Ha túl sűrűnek érezzük a tésztát, vízzel nyugodtan hígítható, mert ha túl sűrű, akkor nehéz szép vékony palacsintákat sütni.
Ebből az adagból nekem 12 db sült ki végül, darabja pedig 11 g CH-ot tartalmaz üresen.
Kirúgtam a hámból és az én kis palacsintáimat vanília pudinggal töltöttem, amit nyírfa pudingporból főztem vízzel és tejszínnel, a tetejére olvasztott, cukormentes étcsokit csurgattam és eritrittel „karamellizált” pirított dióval szórtam meg.

2017. március 7., kedd

Hamis császárzsemle

Tegnap vacsorára a "hagyományos" zsemle receptemet átalakítottam IR baráttá, nagyon finom, puha lett. Sonkával, tojással, mozzarellával, csírával ettem, tökéletes befejezése a napnak :)

 

 


Hamis császárzsemle

Hozzávalók:
10 dkg fehér tönkölyliszt
30 dkg teljes kiörlésű liszt, én most ezt használtam, de bármilyen jó:













1/3 kocka élesztő
25 ml tejszín
175 ml víz
1 csapott tk só
1 csapott tk eritrit
3 dkg margarin

A vizet a tejszínnel és az eritrittel fél perc alatt meglangyosítom a mikróban. Hozzákeverek a kimért lisztkeverékből 3 evőkanállal, majd belemorzsolom az élesztőt, langyos helyen felfuttatom.
Ha a keverék kellően felfutott, összedolgozom az összes hozzávalót a margarin kivételével, azt csak a végén adom hozzá, amikor már szinte teljesen összeállt a tészta.
Letakarva, 1 óra alatt a duplájára kelesztem. Nagymamám módszerét tovább fejlesztve, én is az ágyban, párnák közt pihentettem, miközben kicsit melegítettem a villanypárnámmal :)

Mikor szépen megkelt, 8 egyenlő részre vágom, gömbölyítem és egy kanál segítségével megformázom a hamis császárzsemlét. Nem egy tészta hengert csomózok, hanem egy kanál oldalának segítségével a gombócok közepétől 6 helyen mélyedést nyomok a tetejükre, mintha virágot rajzolnék.

Sütőpapírral bélelt sütőlemezre helyezem őket, megszórom a tetejüket egy csipet liszttel és letakarva még körülbelül 15 percet pihentetem.

175 fokra előmelegített légkeveréses sütőben sütöm 15-20 percig, míg szép aranybarna nem lesz.

Egy-egy zsemle 26 g CH-ot tartalmaz, így reggelire vagy vacsorára tökéletes.






2017. március 1., szerda

Szedres-krémes kosárka

Már múlt hét elején kigondoltam ezt a sütit, alig vártam, hogy hétvégén nyugisan elkészíthessem. De persze nem így történt, szombat reggelre egy kis influenza szerű vírus közbeszólt. Tegnap délután már annyira ettem volna egy kis sütit, és persze a környéken semmi nekünk való, normális nem kapható, hogy nekiveselkedtem. Mondjuk a mai nap után úgy érzem, hogy lehet, jobb lett volna még egy kicsit pihenni. Mindenesetre azért szerintem elég jól sikerült és egy nap alatt a posztot is sikerült elkészíteni :)



Szedres-krémes kosárka

Hozzávalók 27 db kosárkához:

2 csomag Tante Fanny teljes kiörlésű rétestészta (összesen 400 g)
olvasztott margarin vagy olaj

4 csomag nyírfacukor vaníliás pudingpor
150 g eritit (vagy bármilyen cukorpótló)
9 tojás fehérje
pici vanília kivonat, de elhagyható
1 liter víz
270 g mirelit fekete szeder

2 kocka cukormentes étcsoki

A sütőt légkeverésen előmelegítem 180 fokra. Miközben melegszik, a rétes lapokat négyesével egymásra fektetem, a rétegek között megkenem olajjal vagy olvasztott margarinnal. Én most olajat használtam, a 4. lap tetejét is megkentem. 3*3, vagyis 9 négyzetre felvágom a tésztát, a végén összesen 27 kis kosarunk lesz.
Egy szilikon muffin formát picit kiolajozok, ezt elég csak az első sütés előtt elvégezni, majd beleigazgatom kosárka alakúra a kis négyzeteket, ebben egy üvegpohár is segítségemre volt. A sarkokat pedig a formára simítottam, hogy ne égjen meg, illetve az alját picit megszurkáltam, hogy ne púposodjon fel túlzottan. Előmelegített sütőben 5 perc alatt aranybarnára sütöm őket.

A krémhez a tojások fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verem.
A pudingporokat elkeverem 50 g eritrittel és pici hideg vízzel, hogy ne legyen csomós. A maradék vizet a 100 g eritrittel felmelegítem, ha már felolvadt benne a cukor, hozzá adom a pudingos keveréket, forrásig főzöm. Ekkor 2 részletben belekeverem a kemény tojáshabot és még körülbelül 3 percig főzöm, majd leveszem a tűzről. Ha nem találjuk elég édesnek, akkor ilyenkor még adhatunk hozzá édesítőt.

Eredetileg azt terveztem, hogy az olvadozó szedret belekeverem a krémbe, de e helyett a még meleg krémből egy púpos teáskanállal raktam a kosárkák aljába, erre 2-2 szem szedret ültettem, majd jó adag krémet halmoztam még rájuk.

Díszítésként 2 kocka étcsokit reszeltem a tetejére és diabetikus marcipán virággal díszítettem még néhányat, de nem mindet, mert én nem igazán szeretem a marcipánt :) 

Frissen a tészta ropogós, másnapra kissé megpuhul, de így is nagyon finom.

Egy kosárkában 12 g CH van (marcipán virágok nélkül), egy csésze kávéval szuper uzsonna.